Naše knihovna se zapojila do Týdnů mediálního vzdělávání (TMV). Letošním mottem O pravdu/Opravdu? TMV připomínají důležitost hledání pravdy a důvěryhodných informací, v době, kdy se nepravdivé zprávy na sociálních sítích šíří rychleji než ty pravdivé.

Zveme vás na promítání filmu Co dokáže lež režiséra Tomáše Kudrny (ČR, Francie/ 2016/27 minut).

Koprodukční dokument České televize a ARTE analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Snaží se zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a na takzvaných konspiračních webech. Autoři také hledali odpověď na otázku, do jaké míry jsou šířené zprávy, příběhy a emoce součástí ruské propagandy a jakou roli v tom hrají čeští občané, kteří jsou z nejrůznějších důvodů nespokojení s vývojem v zemi po roce 1989. V dokumentu účinkují respektované osobnosti z České republiky i zahraničí, které se tématu dlouhodobě věnují.

Součástí promítání je i výstava, která nám ukáže, jak s námi média manipulují:

(Ne)originální foto – jak ověřit autenticitu fotografií?

Zpravodajský DJ – kdo, rozhoduje o tom, které zprávy se dostanou do médií?

Kouzelná moc titulku – jak vznikají titulky, které nás lákají?

Věřte nevěřte – jak rozpoznat pravdivá a nepravdivá sdělení na internetu?

Hej ty! Nehejtuj – kde se bere na internetu nenávist?

Obchod s naší pozorností – jak funguje reklama?

S propagandou na věčné časy – jak ovlivňovat veřejné mínění?

Přijďte se podívat, co dokáže lež!

Ve čtvrtek 7. června v 18 hodin v městské knihovně, vstup zdarma