Jak se stát čtenářem jablonské knihovny?

Stačí přijít do knihovny, mít s sebou občanský průkaz, vyplnit přihlášku a uhradit registrační poplatek.

 

Jak dlouho mohu mít půjčené knihy a ostatní dokumenty?

Knihy, časopisy a audioknihy půjčujeme na dobu 6 týdnů, společenské hry na dobu 1 měsíce. Před uplynutím výpůjční lhůty si čtenář může lhůtu prodloužit, pokud není dokument rezervovaný jiným čtenářem. Celková výpůjční doba nesmí překročit 104 dnů. Dokumenty, které jsou rezervované jiným čtenářem, nelze prodloužit. Ve zvláštních případech může knihovna žádat navrácení dokumentů ještě před vypršením výpůjční doby.

 

Jaká je dolní věková hranice u dětí, které se chtějí stát našimi čtenáři?

Pro přihlášení dětí do dětského oddělení nemáme žádnou dolní hranici. Jen je potřeba přijít do knihovny se zákonným zástupcem.

 

Co je to rodinná průkazka?

Rodinná průkazka umožní členům jedné domácnosti ušetřit na registračním poplatku. Rodinnou průkazku mohou využít naši čtenáři  v oddělení pro dospělé a platí pouze pro členy jedné domácnosti, nikoli příbuzným, kteří bydlí na jiné adrese. Ceník

V oddělení pro děti platí rodinná průkazka pro všechny sourozence do 15 let z jedné domácnosti.

 

Mohu vaší knihovně věnovat knihy a ostatní dokumenty?

Ano, můžete nám věnovat knihy, časopisy, CD i deskové hry. Jejich další využití je zcela v kompetenci knihovny. Knihovna tyto dokumenty přijímá jako dary a neposkytuje za ně žádnou náhradu.

 

Kolik knih si můžu najednou vypůjčit?

Limit na výpůjčky nemáme. Můžete si půjčit knih, kolik chcete.

 

Jak si mohu prodloužit výpůjční lhůtu?

Výpůjční lhůtu si můžete prodloužit u výpůjčního pultu nahlášením obsluze, nebo si můžete výpůjční lhůtu prodloužit z domova přes vaše čtenářské konto nebo nám napsat email nebo zatelefonovat.  Výpůjční lhůtu nelze prodloužit u dokumentů, které jsou rezervované jiným čtenářem.  

 

Jak mám postupovat, když ztratím vypůjčený dokument?

Nejdříve nám ztrátu dokumentu nahlásit. Ztracený dokument je potřeba nahradit novým. O způsobu náhrady rozhoduje ředitelka nebo pověřená knihovnice. Pokud lze dokument běžně zakoupit, přinesete nový stejný dokument a zaplatíte sankční poplatek 50,- Kč, nebo zaplatíte plnou cenu dokumentu + sankční poplatek 50,- Kč. U starších knih (do roku 1990) je to náhrada za novější vydání téže knihy + 50,- Kč, případně zakoupení knihy s podobnou tématikou (vždy rozhoduje knihovník), nebo pokud nelze sehnat knihu novou nebo s podobnou tématikou tak trojnásobek ceny + 50,- Kč (vždy rozhoduje knihovník). 

 

Jak mám postupovat, když ztratím průkazku?

Nahlásit nám ztrátu a my vám za poplatek 20,- Kč vystavíme novou.

 

Jak najdu knihu z katalogu v regále?

Beletrie je řazena podle příjmení autora, naučná literatura je řazena podle MDT.  Kniha je označena signaturou a v katalogu je označena číslem. Pokud je v signatuře písmeno M, jedná se o knihu pro děti, pokud najdete v signatuře SK, máme knihu umístěnou ve skladu.

 

Co mám dělat, když potřebuji dokument, který vaše knihovny nemá?

Nahlaste nám svůj požadavek a my se Vám pokusíme dokument vypůjčit z jiné knihovny pomocí MVS.

 

Lze knihu rezervovat/zrušit rezervaci?

Ano. Rezervovat lze knihy, které jsou momentálně vypůjčené a nově také můžete objednávat knihy, které jsou v regále v knihovně. Rezervovat  a objednávat knihy z regálu si můžete následovně:

Rezervace i objednávky jsou zdarma. Rezervované/objednané knihy pro Vás budou připraveny u výpůjčního pultu maximálně týden. Pokud si do týdne pro knihy nepřijdete, vrátíme je do regálů a dáme možnost dalším čtenářům si je půjčit. Zrušit rezervaci/objednávku můžete osobně v knihovně, telefonicky, emailem nebo ve vašem čtenářském kontu.